Wystarczy zaledwie chwila nieuwagi czy delikatne potknięcie, aby nasz nieskazitelny dotychczas dywan pokrył się brzydką plamą. W jaki sposób możemy usunąć najczęściej spotykane zanieczyszczenia? Jak rozpoznać sytuację, w której niezbędne będzie skorzystanie z usług profesjonalistów? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przedstawimy garść porad, dzięki którym czyszczenie dywanów domowymi sposobami z często spotykanych plam przyniesie nam oczekiwany rezultat.
Czyszczenie dywanów może być trudniejsze niż myślisz
W momencie pojawienia się plamy odruchowo biegniemy do kuchni lub łazienki po ręczniki papierowe i jakiekolwiek detergenty, znajdujące się w zasięgu naszego wzroku. Pamiętajmy jednak, że źle przeprowadzone czyszczenie dywanów może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Starając się usunąć plamę domowymi sposobami, pamiętajmy o uniwersalnych zasadach, które mogą uratować nasz dywan przed przebarwieniami na stałe.
Kiedy należy przystąpić do usuwania zabrudzeń?
Co do zasady, plamami na wykładzinach, dywanach czy tapicerkach meblowych warto zająć się od razu po ich pojawieniu się na tkaninie, dzięki czemu ograniczamy ich penetrację w głąb danego materiału i zapobiegamy ich zasychaniu. Warto pamiętać jednak, że od reguły tej istnieją wyjątki, takie jak plamy po farbie czy gumie do żucia, które najłatwiej usuwa się po częściowym zaschnięciu i stwardnieniu.
Jeśli plamiąca substancja jest zbyt gęsta, aby można było usunąć ją w bezpieczny sposób, można rozcieńczyć ją odrobiną wody. Warto pamiętać jednak, że rzadsze substancje łatwiej przenikają w głąb tkaniny – do takiego działania należy podchodzić z bardzo dużą dozą ostrożności.
Rozpoczynamy czyszczenie dywanów
Decydując się na samodzielne czyszczenie dywanów, należy pamiętać o kilku fundamentalnych regułach, które znacząco zwiększają nasze szanse powodzenia. Pierwszym niezbędnym krokiem jest prawidłowa identyfikacja dominującego materiału, z którego wyprodukowana jest dana wykładzina. Jeśli nie mamy pewności, z jakiej tkaniny stworzony jest nasz dywan, warto poszukać oznaczenia producenta, umieszczany na spodzie. Odpowiednio dobrane preparaty bądź domowe sposoby znacząco zwiększają szanse na sukces – zastosowanie niewłaściwych substancji może utrwalić plamę lub doprowadzić do przebarwienia tkaniny.
Warto podkreślić również, że czyszczenie dywanów domowymi sposobami powinno być poprzedzone usunięciem z nich wszystkich zabrudzeń nierozpuszczalnych w wodzie – obecność piasku, żwiru, sierści czy włosów może znacząco obniżyć skuteczność obranej metody. Należy pamiętać, że regularne utrzymywanie dywanów w czystości znacząco ułatwia jego ewentualne zapieranie.
Domowe sposoby zazwyczaj są skuteczne w sytuacjach, kiedy dywan jest względnie czysty – był niedawno prany przez specjalistę. W innym przypadku, punktowe zapranie może rozpuścić niewidoczne na pierwszy rzut oka zabrudzenia tworząc jeszcze większą plamę.
Dlaczego nie powinniśmy wycierać plamy?
Choć perspektywa szybkiego starcia zabrudzenia wydaje się bardzo kusząca, warto pamiętać, że zacieranie plamy bardzo często doprowadza do wniknięcia zabrudzeń w tkaninę oraz poszerzenie jej średnicy. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, warto położyć na plamę papierowy ręcznik czy ściereczkę, która pochłonie część plamy.
Zabrudzenia o gęstszej konsystencji warto zebrać za pomocą łyżki lub noża. Należy przy tym pamiętać, aby zawsze zgarniać nadmiar substancji od krawędzi plamy do jej środka – dzięki tej metodzie znacząco zmniejszymy ryzyko jej powiększenia.
Kiedy warto sięgnąć po odplamiacze?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniającej się plamy jest zastosowanie odpowiednio delikatnego odplamiacza do dywanów. Jeśli skorzystamy z niego odpowiednio szybko, szanse na wywabienie plam w domowych warunkach znacząco rosną. Pamiętajmy jednak, aby upewnić się, że wybrany produkt posiada wystarczająco łagodny skład, który nie doprowadzi do uszkodzenia włókien.
Jeśli jest to naprawdę konieczne, jednym z możliwych rozwiązań jest naniesienie na plamę detergentu rozpuszczonego w zimnej wodzie. Musimy mieć jednak pewność, że skład danego produktu będzie przystosowany do materiału, z którego został wyprodukowany dany dywan bądź wykładzina. Jeśli dysponujemy taką możliwością, warto sprawdzić działanie danego detergentu na małym skrawku dywanu – unikniemy w ten sposób ryzyka przebarwienia materiału.
Czyszczenie dywanów wodą - kiedy warto spróbować tej metody?
Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób wykonać czyszczenie dywanów, warto rozważyć przemycie plamy czystą wodą. Choć zwykła, letnia woda nie cechuje się zbyt wysoką skutecznością, jest substancją relatywnie bezpieczną, która doskonale radzi sobie z wieloma „twardymi” plamami. Należy pamiętać jednak, aby korzystać z tego rozwiązania z należytą ostrożnością, testując je na niewielkich fragmentach plamy, aby uniknąć ryzyka jej rozprzestrzenienia na czyste fragmenty dywanu.
Co należy zrobić po zapraniu dywanu?
Każda plama na dywanie lub wykładzinie może pozostawić po sobie nieestetyczne zacieki. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zacieków, warto sięgnąć po mąkę ziemniaczaną lub talk i obsypać nimi krawędzie plamy. Rozwiązanie to sprawi, że pojawiające się plamy nie przekroczą pierwotnego rozmiaru.
W przypadku czyszczenia dywanów o nieco dłuższym włosiu istotnym zagrożeniem może być sytuacja, w której runo dywanu sklei się pod wpływem zabrudzeń. Na szczęście, rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – niezwykle skuteczne może okazać się wyszczotkowanie dywanu za pomocą zwyczajnej szczotki do ubrań, która pomoże rozdzielić włosie. Pamiętajmy jednak, aby szczotkować w kierunku włosia.
Jeśli zależy nam, aby jak najszybciej przywrócić dywan lub wykładzinę do stanu używalności, możemy wysuszyć go przy pomocy wiatraka czy suszarki. Pamiętajmy jednak, aby ustawić je w najniższej możliwej prędkości, dzięki czemu materiał nie będzie narażony na skoki temperatury. Warto mieć również na względzie, że dywan należy suszyć z dwóch stron – jeśli mokry dywan pozostanie w zbyt długim kontakcie z podłogą, może dojść do odkształcenia paneli bądź desek.
Czyszczenie dywanów nie zastępuje regularnej konserwacji
Przytoczone powyżej wskazówki mogą pomóc Ci ocalić swój ulubiony dywan bądź wykładzinę – pamiętaj jednak, że czyszczenie dywanów to proces, który nie jest w stanie zastąpić nam wykonywanego cyklicznie, gruntownego sprzątania lub prania domowymi sposobami. Nie czekaj ze sprzątaniem do momentu, w którym pojawią się pierwsze, poważne plamy. Zadbaj o dobrą kondycję swojego dywanu lub wykładziny poprzez samodzielne pranie lub skorzystanie z usług doświadczonego przedsiębiorstwa, które wykona za Ciebie wszystkie przytoczone powyżej czynności.
Obawiasz się o swój dywan? Skontaktuj się z naszymi ekspertami
Choć stosowanie się do powyższych wskazówek z pewnością zwiększa szanse, że domowe sposoby na czyszczenie dywanów przyniosą oczekiwany skutek, samodzielne pranie tkanin zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój dywan odzyska pierwotny wygląd, skontaktuj się z doświadczoną firmą, oferującą szereg usług sprzątających.
Na przestrzeni lat nasza firma wyczyściła już ponad 60 000 m2 dywanów i wykładzin. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym klientom najwyższą jakość usług w atrakcyjnych cenach. Jesteś ciekaw, co możemy Ci zaproponować? Skontaktuj się z naszym ekspertem.